Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

SOSYAL DEMOKRATLAR SEÇİMİ KONUŞTU

Ülke Politikaları Vakfı tarafından Akatlar Kültür Merkezi'nde 'Yerel Yönetimler, Nüfus Baskısı, Şehirleşme, Doğanın Korunması ve Seçim Nasıl Kazanılır' konulu panel düzenlendi. Gazeteci Altan Öymen'in toplantı başkanı olarak görev aldığı panele Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, eski İBB Başkanı Nurettin Sözen ve Ali Müfit Gürtuna konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Ülke Politikaları Vakfı Başkanı Av. Hüseyin Karataş, vakfın kuruluş amacının ülke kalkınması için çözüm aramak, yerel yönetimleri güçlendirmek ve siyaseti geliştirmek olduğunu söyledi. Karataş, “doğaya ve insana değer veren, yönetilenlerin yönetenleri denetleyebildiği bir Türkiye olursa, şehirleşme ve doğanın da insanca oluşabileceğini” ifade etti.

 

Panele geçilmeden önce konuşan panel başkanı Altan Öymen, Gezi Parkı olaylarının panelin önemini daha da arttırdığını belirterek düzenlenen panelin asıl amacının  'Seçim Nasıl Kazanılır' sorusuna cevap aramak olduğunu belirtti.

 

Panelde ilk sözü alan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, sağlıklı ve demokratik belediye yönetimi olmadan demokrasiye kavuşmanın mümkün olamayacağını söyledi. Belediyeciliğin bir meslek olarak görüldüğünü ifade eden Sözen, "11 yıllık AKP yönetiminde belediyecilik bitmiştir. Başbakan fiilen belediye başkanlığı yapıyor" ifadelerini kullandı.

 

Sözen’in ardından söz hakkı alan Ali Müfit Gürtuna, Türkiye’nin yerel yönetimler konusunda patinaj yapan ülke konumundan çıkamadığını belirterek, bunun nedeninin ise yerel yönetimlerin ne olduğunun anlaşılamaması olduğunu söyledi. Kent kavramına vurgu yapan Gürtuna, kent olgusunun sanatın,edebiyatın, barışın ve düşüncenin geliştiği ortak yaşam olduğunu, bu kavrama karşı çıkanların kentin ve hayatın düzenini de bozacağını belirtti. Ülkenin göç sürecini iyi ayarlayamadığını belirten Gürtuna, özellikle İstanbul'un birçok problemle karşılaştığını da ifade etti. Gürtuna, İstanbul'un yeni bir süreç içine girdiğini dile getirerek yeşil alanların, yaşam alanlarının ve su havzalarının imara açıldığını söyledi.

 

Celal Doğan ise, "Yerel yönetimlerin seçim kazanma fonksiyonlarından birisi belediye başkanlarının adil davranmasıdır. Partili Belediye Başkanı olmaz. Belediye Başkanı herkese eşit mesafede durmalı, kentini korumak için elinden geleni yapmalıdır" dedi. Kentlerin planlanması gerektiğini belirten Doğan, yaşanan Gezi Parkı olaylarının çözüm yolunun ise demokrasi olduğunu söyledi.

 

Toplantıda son olarak konuşan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, insan ve kent benzetmesinde bulundu. Çapan, “Şehir ve insan birbirine benzer. “İnsan yaşadığı yere benzer” derler Atinalılar. “Her kuş kanadında kendi coğrafyasının rengini taşır” da derler. Esenyurt’a bakarsanız bugün hiç çıkmaz sokak yoktur, çünkü Kars’ta da yoktu. Bu Menderes özentisi değildir, tamamen Kars özentisidir. 13 çocuk kol kola takar kaldırımda yürür, kızlara bakardık, kızlar da bizi döverlerdi. Kars’ta büyüdüm, müthiş bir kentti Kars ve bundan dolayı çok mutluyum. Sonradan öğrendik ki, Kars’ı planlamışlar fakat kent 1970’lerden sonra tahribata uğramış.

Bakınız, insan ile şehir birbirine benzer demiştim... Mesela insan kafası kültürü, telekomünikasyonu yani iletişimi temsil eder. Kalp, ticaret merkezini; karaciğer yani depo, fabrikalar bölgesini; böbrekler, boşaltım organı yani kanalizasyonu; mide bağırsak sistemi, fırınlar, lahmacun dükkânlarını temsil eder. İnsanla şehri birbirinden ayrı tutmamak lazım. Bu organlardan biri büyürse sorun çıkar. Karaciğer-depo büyürse kent kirlenir.Kafa, kültürü temsil ettiğine göre, kafaların küçük olmaması gerekir. Her organın yerinde olması lazım; yerindelik diye bir şey var. İdare merkezi yerinde olmalı, hastaneler trafiğin akışında, kolay ulaşılır yerde olmalı. Organların birbirleriyle bağı olmalı. Karaciğeri alıp yukarı koyamazsınız. Kent de aynı insan gibidir; organların hangisi orantısını kaybederse sistem işlemez.Şimdi her taraf çarşı olmuş. Bir insanın 5 tane kalbi olabilir mi?” diye sordu.

 

İstanbul’un sorunları ili çözüm önerileri de ortaya koyan Dr. Çapan, Fatih'in üniversite kenti, Eminönü'nün kültür merkezi, Fener - Ayvansaray hattının ise dinler kenti olması gerektiğini söyledi.

 

Panelin ardından davetliler panelistlere soru yöneltti.

 

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Yüksel'in “Siyasi partilerde bulunup yeniden aday olmayı düşünür müydünüz?” sorusuna panelistlerden Dr. Gürbüz Çapan, "Çağırırlarsa giderim. Halkımızın gönlünden daha yüksek yer yoktur bizim için" cevabını verirken, Nurettin Sözen, "Ölene kadar CHP'de mücadelemi sürdüreceğim" dedi. Ali Müfit Gürtuna ise "Siyaset, Türkiye'de vizyon üretmeli. Bu sağlanmazsa adaylığın anlamı yok" dedi.Celal Doğan da,"Siyaset halkta karşılığı olanlar ile yapılmalı, CHP'den daha demokrat tavır bekliyorum" şeklinde konuştu.


Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
5 (1)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime