Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

BİN KERE YAPMAZSAM NAMERDİM

29.09.2011

2010 yılında Hakkari'de hizmete açılan Devrimci Gençlik Köprüsü'nün tabelasının çalınmasına sanatçı, yazar ve aydınlardan tepki geldi. İHD'deki basın toplantısında konuşan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, "Köprüyü bin kere yıksınlar, bin kere yapmazsam namerdim" dedi.

Yazar Cezmi Ersöz, Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, sanatçılar İlkay Akkaya, Yasemin Göksu ve Öğrenci Kollektifleri'nden Uğur Gümüşkaya'nın katıldığı toplantıda "O köprüyü yıkarsanız, biz de yeniden yaparız" mesajı verildi.

'ANILARIMIZDA BU SAVAŞIN HEDEFİNDE'

Yazar Cezmi Ersöz, konuşmasına şu ifadelerle başladı: "Karşılaştığımız olaylar ve bunlar ne zaman aklımıza gelse 1990'ların başlarını hatırlatıyoruz. Bizler barışın kararlı, aktif boyun eğmez özneleriyiz. Halkların kardeşliği için ellerinden gelen ne ise onu yapan insanlarız. Bu ülkede asker, polis, gerilla, çoluk çocuk bir çok insan öldürülüyor. Şimdi bu adam neden söz ediyor diyebilirsiniz? Geçen yıl Devrimci Gençlik Köprüsü tabelası ve ismi sökülüp götürülmüş ve isminin harfleri Zap suyuna atılmış. Sadece doğa, insanlar değil aynı zamanda anılarımız, anıtlarımız da maalesef bu savaşın hedefi oluyor."

Devrimci Gençlik Köprüsü'nün Türk ve Kürt aydın ve sanatçılarının, öğrencilerinin, gazetecilerin, demokratik kitle örgütlerinin emek birliği ile yapıldığına işaret eden Ersöz, "Bu köprü '68 kuşağı ile '80 sonrası gençliği birleştiren, halkları birleştiren, adaleti ve barışı simgeleyen bir köprüdür. Bu köprü iki kuşağın onuru ,haysiyetidir. Barışa uzanan sahici bir eldir" dedi.

İki kez yapılan köprünün hedef haline geldiğini söyleyen Ersöz, 1969 yılında devrimci gençler tarafından inşa edilen bu köprünün 1997 yılında tabelasının kurşunlandığını ve 1999 yılında da bombalandığını hatırlattı.

'BU KÖPRÜ, TÜRKSOLUNUN KÜRT HALKINA UZATTIĞI ELDİR'

Köprünün yapımında en önemli desteği sunan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da, "Bu köprü, Türk solunun, gençlik hareketinin yoksul Kürt halkına uzattığı eldir ve solun abide taşlarından biridir" dedi. Türk gençliğinin yaptığı en önemli faaliyetlerden birinin bu köprü olduğunu belirten Çapan, köprünün yıkılması durumunda tekrar yapılması için elinden gelen desteği sunacağı açıkladı.

'BİN KERE YIKSINLAR, BİN KERE YAPACAĞIM'

Devrimci Gençlik Köprüsü'nün yıkılmasına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Dr. Çapan, "Kimsenin kıymetlinize küfretmesini istemiyorsanız, kıymetlimize küfretmeyin. Kuş kafalı insanlar, akıllarını başlarına toplasınlar. Bin kere yıksınlar, bin kere yapmazsam namerdim" dedi.

'KAFALARINI BOZARSANIZ ERGENEKONCU YAPARLAR'

Gürbüz Çapan, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Köprünün kime zararı var? Yaşananlara kontrgerilla diye bakmayın, bizim içimizde şiddet eğilimi var. Kafalarını bozarsak bizi Ergenekoncu da yaparlar. Hiç ilgim olmadığı halde beni Ergenekoncu diye içeri attılar, gördünüz. Merhametimizi, sevgimizi kaybetmişiz "

'KAN KAYBINDAN ÖLMEK ÜZEREYİZ'

Köprünün yapılması için düzenlenen konserde yer alan sanatçı İlkay Akkaya, "Köprü nezdinde yaşadığımız bu olay Türkiye'nin iklimiyle ilgili bir olay. Bizim devam eden savaşın bir an önce sona erdirilmesi için ne yapmamız gerektiğine kafa yormamız gerekir. Kardeşlik birinin parmağı kesildiğinde diğerinin kanının akması ise, biz toplum olarak şu an kan kaybından hayatımızı kaybetmek üzereyiz. Köprü yıkılırsa yine konser yapar, yine o köprüyü inşa ederiz" dedi.

'DEVRİMCİLİĞİ SİMGELEYEN TABELADAN KORKTULAR'

Konserde yer alarak köprünün inşa edilmesine destek sunan sanatçılardan biri olan Yasemin Göksu da, köprünün inşaa edildiği gün kendisinin Balkanlarda konserde olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: "Aynı kaderi paylaşan, emperyalizmin hedefi haline gelmiş, ırkçılıkla zehirlenmiş ve aynı şekilde dostluk köprüleri yıkılmış olan Balkanlar'daydım. Biz savaşın dilini kesip atmazsak ve ellerimizi birleştirmezsek bu ülkenin hali gerçekten çok kötü olur. Öteleştirme bir politika ve hepimizin kanına işlemiş durumda. Kürtler, Çerkezler, Lazlar, Araplar, Ermeniler kim ihtiyaç duyuyorsa yanında olmamız gerekir. Devrimciliği simgeleyen bir köprüden korkulması gerçekten çok vahim bir şey."

TABELAYI YENİDEN YERİNE KOYACAKLAR

Öğrenci Kollektifleri'nden Uğur Gümüşkaya da, Ekim ayı içerisinde yeniden Hakkari'ye giderek çalınan tabelanın yerine yenisini koyacaklarını söyledi.

.


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
10 (2)








Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime