Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

“BENİM KAHRAMANLARIMSINIZ”

Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü yemeğinde konuştu:

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ülke ve bölge gazetecileri ile buluşan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, gazeteciliğin zor ve meşakkatli bir iş olduğunun altını çizdi, doğru gazetecilik yapanları “kahraman” olarak nitelendirdi.

“KOKAN TUZU DEĞİŞTİRMELİYİZ”

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün de katıldığı yemekte gazetecilere hitap eden Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, “Bize hayatı fotoğraf halinde veren, resmedensiniz. İyi fotoğraf çekmeniz gerekmiyor, fotoğrafı iyi görmeniz gerekiyor. Bu yüzden her gazeteciler bayramında mesaj yayınlar ve deriz ki; bu iş dik ve onurlu iştir. Birisi Twitter’da canımıza musallat oldu, diyor ki, “Bu gazetecilerin içinde her şey var”… Elbette var. Doktorların, avukatların, mimarların, öğretmenlerin, mühendislerin içinde her şey yok mu? Tuz bu, tuz… Biz kokanına bakıp değiştirmek zorundayız” dedi.

“GAZETECİ OLMAK, KİMSENİN ADINI DEĞİŞTİRMEMEKTİR”

Gazetecilik kıstaslarının büyük medya gruplarında yazmakla ölçülemeyeceğini söyleyen Dr. Çapan, “Bölgemizin yerel gazetecilerinin her birini kahraman olarak görüyorum. Benim kahramanlarımsınız. Zor şartlara rağmen neler yaptığınızı biliyorum, yakından izliyorum. Cesursunuz, okuma – yazma bilmeyen birinin gazetecilik yaptığını biliyorum. Bu güzel bir şey, alay etmek için söylemiyorum. Mesela Gorki de okuma – yazma bilmiyordu, tersanede öğrenmişti. Mektepli olmak gerekmiyor, adamın gayreti olursa her şeyi çözer. Yerel gazeteciler yüreğini ortaya koyuyor, canını koyuyor ve zaman içinde gelişiyorlar. Dolayısıyla büyük gazeteci olmak Hürriyet’te, Milliyet’te, Cumhuriyet’te yazmak değil, doğru haber yapmaktır, doğru resim çekmektir. Gazeteci olmak Hafız Esad’ın oğluna Esed dememektir. Gazeteci olmak Abdullah Öcalan’a İmralı Adası dememektir. Kimsenin adını – soyadını değiştirmeye gerek yok. Biz “Beşer Esad’la” görüşüyoruz yada kavga edeceğiz. Geçmişte eşlerini O’nun 5 çayına gönderenler, şimdi adını değiştirdiler” diye konuştu.

“CHP OLARAK BİR TEK ÇOCUĞUN ÖLMESİNE RAZI DEĞİLİZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun AKP hükümetine açık çek verdiğini ve bu fırsatın savaşın bitirilmesine adına değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Çapan, gazetecilerden barışın şartlarının oluşturulmasına adına da destek istedi.

Dr. Çapan sözlerini şöyle sonlandırdı; “Bizim kimseyle dövüşmeye takatimiz yok aslında. “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” lafı “yeter Yarabbi” lafıdır biraz, takatimizin kalmadığının, artık barışı sağlamamız gerektiğinin göstergesidir. O lafı gününe götürüp oradan anlayın. 30 yıldır kan kaybediyoruz. Bir tek adamın ölmesine değmez hiçbir şey… Biz CHP olarak üstümüze düşeni yapıyoruz, yapacağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dedi ki, “Siz hükümet olarak her türlü görüşmeyi yapın ama bizden saklamayın. Size açık çek ve destek veriyoruz, bu işi çözün. Bir tek insanın, bir tek çocuğun ölmesine razı değiliz”… Bu anlamsız kavga ve çatışmaya son verilmesi gerek. Sizlerden bu anlamda destek istiyoruz; olduğunuz yerden barışın şartlarını hazırlayın. Kavga dakikalık bir şeydir ama barış uzun zaman istiyor. Birbirimizi horlamayalım, ötekileştirmeyelim, aşağılamayalım. “Onlar” diye konuşmayalım… Türkiye’nin önünde uzun bir süreç var. Umarım hep beraber, yeniden, aynı hedefe koşan yeni bir yurt yaparız. Türkiye’yi yüzü Batı’ya, bilime, medeniyete, sanata dönük bir yurt yapma yolunda hep birlikte yürümeye çağırıyorum”

GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

Gecede Akşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Dolu ve İYGAD Başkanı Murat Abdullahoğlu da gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdiler. Hakan Kılıç ve fasıl orkestrasının sahne aldığı gecede gazeteciler gecenin geç saatlerine kadar gönüllerince eğlendiler.

 


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
5 (1)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime