Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

SON UMUT

13.03.2009, Cumhuriyet

Türkiye en zor zamanlarında, en zor seçimlerinden birini yapmak üzere sandığa gidiyor. Belki de son seçim haklarımızdan birini kullanacağız! Cumhuriyet yani; aydınlanmanın ışığını taşıyan rejim, artık değişecek mi? Sandıkta oylanacak şey aslında kaderimiz. Tarihi bir hesaplaşmanın son iki raundu.

Ama pek çok kişi “Ne alakası var” diyebilir. Doğru, aslında yaşadıklarımız ve yaşayacaklarım olmasa yerel seçimlerle bu yazdıklarımın hiçbir alakası olmamalı. Ama inanın bu sandıktan çıkacak sonuç çok başka şeylere gebedir. AKP bu sandığı, faşizmin kader oylaması gibi görüyor. Bakın besleme basınına, Fethullahçılara sanki can telaşındalar. Onları okuyunca-izleyince bu seçimin nelere yol açacağını hemen anlarsınız.

Sermaye birikimini ve yandaş fonlamasını tam 15 yıldır belediyelerden yapan AKP, büyük ekonomik kriz altında ezilmeden Ergenekon ile gizledikleri ortaya dökülmeden demokrasiyi ortadan kaldırmak için sandıktan çıkmaya çalışıyor. Sandıktan çıkma numarasını da öğrendiler. Sakın ha bu oyuna gelmeyin, artık ne seçimin ne de Türkiye’nin yönetiminin hukuka, demokrasiyle, çoğulculukla alakası yoktur. Bu seçim var olan aydınlanma kırıntılarını da yutacak bir ortaoyunu olmamalıdır.

***

Artık halk iradesinden gayri, Türkiye’yi kurtaracak bir güç kalmadı. Halk ise yalan ve yoksulluk arasına sıkıştırılmış durumda. Bu AKP zincirinden nasıl kurtulacak, bu açmazdan nasıl çıkılacak?

Ankara devrimin mutluluğunun, İstanbul umudun başkentliliğini yaşadığını gösterir sonuçlar aldığında 30 Mart’ta bu zincirler kırılacaktır. Ve halkımızın, artık zincirinden ve prangasından gayri kaybedeceği ne kaldı ki?

AKP’nin Türkiye’den sökülmesi, alternatif sözcüklerin aşılması için elimizde çok önemli iki değer var:

1- Kemal Kılıçdaroğlu

2- Murat Karayalçın

Kemal Kılıçdaroğlu, 20. yüzyılın ahlak ve erdem ruhunu 21. yüzyılın beceri ve mutluluğu ile harmanlayarak karamsarlığa karşı bir meşale gibi ilerliyor. Çağdaş, donanımlı ve tecrübeli bir halk adamı. Böyleleri çok kalmadı aramızda.

Murat Karayalçın ise Cumhuriyetin değerlerini Ankara’nın kararan kent siluetine aydınlıkla işleyen, umudun simgesi olacak bir Türkiye aydını. Denenmiş, sınanmış, başarıları ve namusu ortak kabul görmüş bir değerler ve insan hakları abidesi.

CHP, bu iki değeri çatısının altında buluşturarak Türkiye’nin kurucu ruhunun hâlâ o partinin en önemli gücü olduğunu kanıtladı.

***

Şimdi bize düşen, Türkiye’ye düşen görev AKP otokratik yönetimine karşı bu dönemeçte okkalı bir demokrasi sınav vermektir. Çağdaş yurttaşlar görevini yapmalı ve geleceği kurtarmalıdır. Bu despotların cüretinden, zulmünden, bizi çekmek istedikleri bataklıktan ancak böylesi bir başarı kurtarır. Türkiye bunu hak ediyor. Bu yoksul halk bunu hak ediyor.

Zalimlerin korkutmalarına, valilerin rüşvetlerine, zulümlerine, Ergenekonlarına inat halkın kazanması için, Türkiye’nin kazanması için, herkesin AKP’liler dahil Türkiye’yi ve çocuklarını, geleceğini seven herkesi İstanbul ve Ankara’da, Kemal Kılıçdaroğlu ve Murat Karayalçın’ı desteklemeye ve CHP’ye oy vermeye çağırıyorum.

Ankara’yı Cumhuriyet değerleriyle taçlandıralım!

İstanbul’u umudun başkenti yapalım!


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
20 (4)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime