Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

GÜRBÜZ ÇAPAN'IN AÇIKLAMASI

16.01.2009, Cumhuriyet

Gazetemiz yazarı Gürbüz Çapan, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden avukatı aracılığıyla açıklama yaptı. Çapan’ın açıklaması şöyle:

Ufuk Uras… ÖDP’nin genel başkanı. İstanbul bağımsız milletvekili, Zaman gazetesine Ergenekondavasıyla ilgili açıklama yapmış:

- Kendilerini ulusalcı solcu diye tanımlayan, milliyetçi ve demokrasiden uzak çevrelerin solu anlamsızlaştırdığı görüşündeyim. Ergenekon davasıyla solu bulandıran faşistler ayıklandı. Bu sol için hayırlı bir gelişme oldu. Ulusal sol denilen kendi içinde çelişik kesim, sol ile ilişki kuramadı.

Çünkü sol, demokrasiden yana tutum alır. Her türlü cinayet şebekesine karşı durur. Veli Küçük’lerle, Kemal Kerinçsiz’lerle ilişkilendirilecek bir sol olamaz. ÖDP içinde Ergenekon gibi bazı konularda farklı sesler çıkması partide Dev-Yol geleneğinden gelenlerin olmasındandır. ÖDP’lileşme sürecinin sancısını yaşıyoruz. (ZAMAN gazetesi 5 Aralık 2008 Sayfa 17)

Benim adım Gürbüz Çapan: Ergenekondavası tutuklusuyum. Tutuklanma nedenimi bilmiyorum. Suçum söylenmedi. Ama 23 Eylül’den beri cezaevindeyim. Hukukun kurallarının işlemediği bir davada, Tuncay Güney adında bir kırıkiftiralarda bulunmuş. Zırva… Cumhuriyet gazetesinin sahibi olduğuma dair zırvalar.

Peki, Tuncay Güney sadece benimle ilgili mi konuşmuş? Hayır, Ufuk Uras ile ilgili ifadeleri de var.

Tuncay Güney diyor ki; Bir dakika karanlık eylemini ÖDPliler başlatmadı aslında. M. Ali Birand gibi böyle insanların başlattığı karanlık Türkiyeye karşı aydınlık diye onlar başlattı, diye Veli Paşa söyledi.

Ufuk Uras kimmiş!” dedi, Ufuk Uras dediğin adam, senin MİTte mutemetdedi. MİTtededi, asistanlık yaptıdedi. Ufuk Urası aldılar getirdiler partinin başına. Topladılar eşcinselleri, özgürlükçüler, bilmem ne…” (Tuncay Güney birinci kaset çözümü S.35)

Bir kırıkdevşirme Tuncay Güney. Diyor ki bir başka devşirme daha var, o da MİT’in devşirmesi Ufuk Uras”.

Ben Tuncay Güney kırığını hiç tanımadım. Ama Ufuk Uras’ı tanıdım. Faşistdediği, soldan ayıklanıyorlardediği Dev-Yol geleneğinin ÖDP’ye başyaptığı biri..

Fethullahçı Zaman’dan, solcu Dev-Yol’a, hukuka ve insanların onuruna küfredeceksin…

Şimdi söyle bakalım: Tuncay Güney Ergenekon davasının tek karakutusudur. Benim ve bana benzer davalılar için söyledikleri doğruysa senin için söyledikleri de doğrudur. Doğru mu? Seni bir MİT devşirmesi olarak deşifre ediyor?

Veli Küçük benim için komünistdiyor. Senin için ne dediğini okudun mu?

Sen benim için bir acabasın! Pişmanım… Senin milletvekilliğin için sokaklarda yanında olduğum için pişmanım… Sana o yoksul mahallelerde kefil olduğum için pişmanım.

Son sözüm:

Sen Tuncay Güney’den bile perişansın.


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
5 (1)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime