Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

İMAR DOSYASI

12.12.2008, Cumhuriyet

Gece bir özel TV’de, eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in programı vardı.

Oktay Ekinci: Kentin kültürel ve kimlik değerlerini bozdunuz?

M. Gökçek: Neyi vardı ki neyini bozduk.

O. Ekinci: 1500 adet plan değişikliği yaparak yandaşlarınıza ya da başka işler karşılığı (yolsuzluk ima ediliyor) kent rantını dağıttığınız ve yönlendirdiğiniz söyleniyor.

M. Gökçek: Nihayet ağzından kaçırıyor: Onu Murat Karayalçın yapmış, kooperatiflere metrekaresi üç dolardan yani 346 YTL karşılığı konut başı arsa tahsis etmiş”.

O. Ekinci susuyor. Zira O. Ekinci mimarlığı biliyor, kent rantı nedir, nasıl dağıtılır, kim kime dağıtır bilmiyor.

M. Gökçek: Eskişehir yolu üzerinde (ki Ankara’yı buraya doğru kaçırmaya devam ediyor) 73 dönüm bir arsa üzerine plan tadilatı yaptığını övünerek anlatıyor. İmar emsali 2’yken (yani 1 metrekare arsaya 2 metrekare inşaat demektir bu), 2.70’e çıkardım diyor. (yani açık ve kapalı çıkmalar hariç 2.70) aşağı yukarı: 1 metrekare arsada 2 metrekare inşaat olacakken 2.70, yani 3 metrekareye çıkarmış. Ne kadar yerde? 73 bin metrekare yerde...

Ne karşılığı? Nasrettin Hoca’yı severmiş Melih Gökçek. Hocanın 50 metrelik heykelini dikecekmiş arsa sahipleri.

73.000x0.70= 51.100 metrekare fazla inşaat izni verirsen, ben hem Nasrettin Hoca’nın hem de senin annenin ve babanın heykelini birlikte dikerim.

Kıpti şecaat arz ederken, sirkatin söylermiş!” Ne güzel, ballandırarak anlattı eski Ankara’da plan tadilatı yapma gerekçesini. Arsanın birinde 1.5 emsal inşaat varken (kim vermiş?) yandakiler 0.40, 0.80 olur mu a canım? Arkadaşlarda adalet anlayışı var, yandaki düşük emsalli arsaları toplatıp ya da mülk sahiplerini bir odada toplayıp Adalet ve Kalkınma”nın gereği olaraktan 0.40 emsallere 1.10 daha ekleyerek (çoğu yerde 3.00 emsal, 5 emsal) kent rantını mülk sahiplerinin cebine indiriyorsun. Plan tadilatıyla nelere kadirsin başkan.

Ankara aydınları sirk cambazının elindeki mendile kilitlenmiş. (Altgeçit, üstgeçit, Ankara’nın estetiğini bozuyor diye bağırıyorlar.)

Asıl Ankara yerinden kaçırılıyor.

Bir de solcular nasıl yapar ona bakalım. Ankara Batıkent’te metrekare 3 dolara kooperatiflere arsa tahsis edip, yoksulu ev sahibi yaparak.

Ya da İstanbul, Esenyurt’ta Esenkent diye bir proje: Tüm arsa bir tek arsa spekülatörünün 1.100 dönüm, arsası (arazisi) kamulaştırılarak kanunun belediyeye verdiği yetkiye dayanarak kooperatiflere ucuz arsa tahsis edilmiştir. Daire başı arsa maliyeti 1000 – 2100 DM arası mal olmuş.(metrekaresi 14 Alman markı) Üzerine 200-300 YTL inşaat maliyeti yapınca 20.000 – 30.000 YTL karşılığı Esenkent’te daire sahibi olmuştur evsizler.

Yani senin ölçü gösterdiğin kooperatif üyeleri, evsizlerden oluşur. İnşaatları iş arkadaşları ya da komşu ve akrabalarıyla kurdukları kooperatifler marifetiyle yaptırılır. Müteahhitlik giderleri minimize edilir…

Bir de buna, yanda elektrik santralı ekleyip, onun çöpünü yakarak doğal gazdan (herkes senin gibi mahir olup BOTAŞ’ı dolandıramıyor) yüzde 50 daha ucuza ısıtma projesi yaparsan yazın 3-5 YTL ye sıcak su, kışın 50-60 YTL’ye ısınma yaparsın.

Yani yoksul dayanışması, kent rantını yoksula verme, yani 1100 dönüm alanı bir şirkete vermek de mümkün (önüne de aile boyu heykelimiz yapılırdı) ,7300 evsize dağıtmak da mümkün.

Yoksullara, makarna, bir torba kömür, tansiyon ölçtürme, enjeksiyon yaptırmak gibi goygoyculuk yapacağına konut sorununu ucuz yoldan çözmeye çalıştık.

Hani benim için yıllardır bağırıyorlar ya; gazetecilere konut vermiş, emniyetçiye, mimara, mühendise, yakınlarına ev vermiş diye. Yaptığımız şey kısaca bu a Melih Başkan.

Yani ucuzundan konut sahibi ettik yoksulları. Suçumuz ağır.

1.100 x dönüm alanda 1 emsal inşaat fazlalığı verip, 1.100 bin metrekare inşaat alanını yüzde 30 maliyet say, 770 bin metrekare = 77 trilyon para kaldırıp bir kısmıyla kömür, makarna (bildiğin 20 YTL) yardım paketlerinden bütün İstanbul’a ramazan paketi, ücretsiz taşıma vs yapar, halk kahramanı olurduk.

Sizin yaptığınız yardımlar, gece ağarırken unutulup gidecek. Bizimki ömür boyu kalacak orada.

Ah bir fırsat olsa da bu şehirleşme mevzularını ikimiz konuşsak.


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime