Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

POLİTİK PARANOYA

31.10.2008, Cumhuriyet

Burjuva demokrasileri, sözde de olsa seçimle işbaşına gelmiş parlamenter yönetim önerdiler. Geçen yüzyıl bunu tartışarak, eksikleri giderilmeye çalışılarak geçti.

Fransız ekolüyle, İngiliz ekolü oturmuş gibi gözüküyor. Biz de çeşitli denemelerden sonra, sulandırılmış bir parlamenter sistem ürettik. Niye sulandırılmış diyorum? Bir yanda 40 bin oyla bir mebus seçerken öteki tarafta 4 bin oyla bir mebus seçmenin neye yarayacağını siz düşünün.

Yaradığı tek şey alt kültürleri açığa çıkarması, hatta çok ufak yerleşmelerde, soy boy tartışmasına ve kavgasına yol açmasıydı. Hani biz yeni bir ulus yaratacaktık? Aşiretin de altında sülale kavgası başlattık.

Hatta cılkını çıkararak aşiret reislerini seçimle işbaşına getirip, bunun ne menem, ne matah bir şey olduğunu da boyalı basınımızda ballandırdık.

Şimdi nereden geldin buraya diyenleriniz olabilir. Hükümet sözcüsü Sayın Cemil Çiçek, Roma senatörü edasıyla dün bir açıklama yaptı. Etkin muhalefet olmadığı için, muhalefet görevini de biz üstlendik!babalanmasıyla basın açıklamasını bitirdi.

12 Eylül 1980’den beri bu toplum iğdiş edilmiş; sol yanı “felçli” bir şekilde yaşıyor. Muhalefet yapacaksan da sağda yapacaksın. Sol yanında veba var, denmekte, dikte ettirilmekte, günbegün ezberletilmekte… Hatta solcuyum diyen ötekileştirilmekte ya da içlerinden iyi bulunan “iyi çocuklar” devşirilmekte…

Politikada rekabeti, düşmanlığa çeviren bu ülkenin sağ menşeili, sivri zekâlı politikacılarıdır. Bırak birlikte yaşamayı, merhabayı bile lütufmuş gibi kullandılar. Birbiriyle belediye otobüsünde, lokantada, sinemada ya da tiyatro salonunda (gerçi bizimkiler böyle yerlere gitmezler) karşılaşsalar da kazara merhaba diyecek olsalar, bir hafta gündem ve haber olurlar. Bütün bunlara cevaz veren de bizim akıllıpolitik yöneticilerimiz değiller midir?

Birbirini muhatap saymayan Kuzey Irak’taki aşiret reisinin bile bizdeki muhalefet liderlerinden kıymetli bulunması, sizce manidar değil mi?

Sayın Cemil Çiçek, siz konuşurken bebeler sizi yeni politik figür zannedebilir. Oysa siz 12 Eylül sonrası yaklaşık 25 yıldır ya parlamenter ya da çeşitli bakanlıkları işgal eden bir zatsınız. Kıymetinizi 12 Eylül’ün bütün sağ partileri anladılar. Ve her yetiştiklerinde sizinle kabine arkadaşı-yoldaşı oldular.

Şimdi size soruyorum: Toplumsal muhalefetin önünü açmak için bugüne kadar ne yaptınız?

Uzun zaman Adalet Bakanlığı yaptınız. Bu süreçte demokratik tepkilere karşı hangi demokratik yöntemleri geliştirdiniz?

Ne yaptığınızı siz biliyorsunuz. Bizimle de paylaşırsanız memnun oluruz.

ANAP biraz burjuva demokratik kültürünü getirmeye çalıştı. Özal, soğuk savaşın bittiğini gördü, Mussolini’den devşirilen yasaları temizlemeye çalıştı. Yol yarım kaldı. Zira toplumsal muhalefet İslamcıların eline geçmişti. Sonra da İslamcılariktidar oldular. Siz de evrildiniz ya da doğallığınız gereği orada yer aldınız. Gene iktidar. Gene kabineye ortak oldunuz! Kutlarım.

AKP iktidarından sonra; önce Kızılay, sonra odalar (TOOB), sonra meslek odaları ele geçirilmeye çalışıldı (TMOBB, BARO vb). Sonra ondan da daha dramatiği; memleket dernekleri, hatta laleyi sevenler derneği de bile AKP yanlısı yönetim listeleri çıkarıldı. Okul aile birliklerinde, tehdit, şantaj müdür tayini vb. uygulamalar, utanç verici hale geldi. Görmüyor musunuz?

Esenyurt’ta adaylığımı açıkladım. Toplantı yaptığım esnafa ertesi gün vergi memurları gönderildi. Toplantıma katılan belediye çalışanları sürgün (müdürler mezarlığa) edildi. Sitelerin toplu yapı yönetimleri jandarma marifetiyle savcılığa götürüldü; vakfın ne olduğu, neyle iştigal ettiğini bilecek zamanı bile ayırmadan, mazbatanın alınmasının ertesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne belediyece şikâyet edildi. (Bu kadar müfettiş bolluğu var da Esenyurt Belediyesi’ni niye teftiş etmezler. Bu mevzuyu ayrıca yazacağım).

Onlar da yetmedi, beni Ergenekon terör örgütünün bilmem neyi yaparak içeri aldınız. Rahat uyuyor musunuz?

Nasıl muhalefet yapacağız? Sayın Çiçek bir yol gösterin de muhalefet eyleyelim! Susarak, susturularak muhalefet yöntemi nasıl olur, vallahi bilmiyorum!

Yoksa sadece Bedduamı edelim?


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime