Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

ERGENEKON

17.10.2008, Cumhuriyet

Bir sabah evimi basmış polisler… Kardeşimle konuştum, “Ergenekon kapsamında” arama ve gözaltına alınacağımı söyledi. Misafirlikteydim. Yarım saat sonra eve geldim. Yeteri kadar polis toplanmıştı. Arama başladı. Belediyeden kalma VHS kasetler ve özel mektuplarım alındı. Bir de evimi 24 saat gözetleyen kameranın hard diskini aldılar. Kimler gelip gidiyor eve onu anlayacaklardı anlaşılan.

2000’de belediyemize baskın yapılıp bütün personel ve meclis üyelerimizle birlikte mafya teşkilatı kurduğumuzu anlamışlardı. Bir yıl hapis yattık. Bunun 6 ayı suç aramakla geçmişti. Jandarma, büfe sahibinden fabrika sahibine herkesi bir güzel elden geçirip ne kadar rüşvet verdiklerini ya da yüzde kaç ortak olduğumu soruşturmuşlar. Bütün Esenyurt esnafını sindirmişlerdi. İkrar ve delil bulunamadı ama “şüphe üzerine” 11 ay 20 gün hapis yattık. Bütün kardeşlerim ve 75 yaşındaki babam da dahil, jandarmadan geçmiştik. Sonra tahliye oldum. Tekrar döndüm.

Operasyonu yapan İçişleri Bakanı ünlü komiser Sadettin Tantan, jandarmanın komutanı Şener Eruygur Paşa idi. Benim Ermeni asıllı Kürt olduğumu anlamışlardı. Ve PKK dahil bütün suç örgütlerine yardım ve yataklık ettiğimi de anlamışlardı. Ki ben şeceresi çok bilinen bir ailedenim. Ermeniler biliyor kim olduğumu, ama Türk yetkililer bilmiyorlar. Ha bu arada bir de mahkemeye çıktık. İki suç vardı.

1- Ermeni misiniz?

2- Ermenistan’a koyun kaçakçılığı yapmışsınız!

Eh… Ne denir? Ha, o arada bu işler, “operasyon” başlamadan Cumhuriyet gazetesinden hisse, Cumhuriyet TV ve Radyo’yu almak üzere benimle bir yemek yendi. Ünlü Veli Küçük Paşa, diğer adı bilinenler. Sonra bir daha görüşmek nasip olmadı.

Son sorguda Ergenekon Türk örgütü üyesi olduğumu anladım.

1- Cumhuriyet’i niye satın aldınız?

El cevap: Satın almadık. Finans şirketi kuruldu, ondan sadece yüzde 20 hisse aldık. Cumhuriyet gazetesinin ve Cumhuriyetin yaşamasını istiyorum.

2- Hisselerinizi Veli Küçük’e devredecekmişsiniz, bedelsiz olarak.

El cevap: Hayır etmedim, kusura bakmayın. Yüzde 10’unu parası-bedeli karşılığı Mehmet Emin Karamehmete devrettim.

Bu şirkette, Aydın Doğan, M. Emin Karamehmet Turgay Ciner vb. 200 kişi var. Biz salaklar para veriyoruz ki Cumhuriyet yaşasın diye.

3- Telefon konuşmalarında küfürlü konuşmuşsun?

El cevap: Türk’üm abi, evde küfürlü konuşuyorum zaman zaman. Nereden bileyim işiniz yok, beni dinliyorsunuz?

4- Dev-Sol’cu kızlara, Kartal Cezaevi’nde yardım yapmış, onlarla mektuplaşmışsınız.

El cevap: Doğrudur. 20 kadar çocuk aç-üryandı. Eşofman, ayakkabı, iç çamaşır, diş fırçası vs. getirttim. Cezaevi kantininde satılan ne varsa aldım, yardım ettim. Ümraniye Cezaevi’nde yakılan çocuklardı. Zekâtım, fitrem sayın. Siz Müslüman değil misiniz? Açlık grevinden çıkmışlar, perişandılar… Ölmeleri gerekmiyor, cezalarını çekebilirler; açlık sorunu vardı yardım ettim. Mektuplaştım. Ölüm orucundan vazgeçirmeye çalıştım. İyi ettim. Yine denk gelirse yine yaparım. Bunu da örgüte sızmak diye anlatacaklar. Dışarıda bu grupla pek sevişmeyiz, bunu dünya âlem bilir. Görüşmeyiz de. Ben onların görüşlerine de katılmam, bütün bunları bilmeyen yoktur. Bir bizim polis hariç Bu bazı Ergenekon şüphelileri, sanıkları her neyse. Hrant Dink öldürülünce cenazesini kaldırdım. Bir arada, barış içinde yaşamalıyız diye. Aman bunlardan bir grubun karşımızda neler yaptığını bütün âlem bilir, bir bizim polis kül yutmaz!

Ömrüm boyunca darbelere karşı mücadele ettim ve hâlâ etmekteyim. Beni darbeci yapacak kadar ileri gittiler. Aklıma tek bir şey geliyor... Tekrar Esenyurt belediye başkanlığına aday olacağım, tedbir alıyorlar.

Başkaca da bu tutuklananlarla bir illiyet bağımız olamaz. Bunu bilmiyor da olamazlar.

4 bin belediye vardı. Binini kapattınız, 3-5’ini size muhalifler alsa gözünüze çöp mü düşer?

6 yıl önce Kürt olmak suçtu. 6 yıl sonra Türk olmak suç oldu. Bu işten bir şey anladıysam Arap olayım!

Hani demokrattınız? Bu yakıştı mı? Veli Küçük’le arkadaşlık ancak size yakışır. Ne farkınız var? Bütün suçlar (deli gömleği gibi) bir tek bana yakışıyor. Siz evliya, enbiya takımısınız. Oradan (Ergenekon’dan) bakınca Kürt’üm. Ecyad’dan(Mekke’de gerçi yıktılar onu ağa babalarınız) bakınca Türk’üm!

Beni ne diye halledeceksiniz, bileyim ölmeden?

Şükür Allah’a hiçbirinizden değilim. Bizim sularımız farklı, hiçbir lağıma karışmayız!


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime