Dr. Gürbüz Çapan
Sayfa Sonuna GitGeri Git
A- A A+

ŞEHRE KARŞI DAYANIŞMA YERİNE, KENTTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ

11.07.2008, Cumhuriyet

Bugün müsaadenizle, her şeye rağmen yerelleşme mantığı üzerinde duracağım.

Gelenek, görenek ve geçmişe saygı, sevgi, sahiplenme başka şeydir, her şeye karşı yerelleşmebaşka şeydir.     

Örf ve âdetlerimize ters de düşen, yaşanan ve hayatın geçtiği şehre karşı ‘dayanışma ve dayatmaodağı haline gelen bazı “kültür ve dayanışma” adlı direniş komiteleri, yerini mutlaka siyasi partilere bırakmalıdır.

Biliniz ki tek başına alt örgütlemelerdenhayır çıkmayacaktır. Toplumsal fayda da.

Belki demokrasi de keyfileştiama bir yığın parti var. Toplum adına etkinlik arayanlara naçizane önerim şudur: Aklınız hangi partiyi buluyorsa oraya gidin. Siyasi dayanışmayı, siyasi parti üzerinden götürmenin zamanı geldi, geçiyor bile. 

Bir yığın parti kuruldu. Aklınız hangisini doğru buluyorsa, aklınızı ona yaslamalısınız. Bulunduğunuz şehirlerde, semtlerde, sokaklarda yönetime katılmalı, aktif seçmen olmalı, sorumluluk almalı, vermelisiniz. Kimlere sorumluluk verdiğinizin de bilincinde olmalısınız.

***

Geçmişinize, kültürünüze sahip çıkmalısınız. Ama önceliğinizi yaşadığınız mekânlara, şehirlere vermelisiniz, aklınızı ve sevginizi yaşadığınız mekânlara katmalısınız. Bunun yolu kentli olmaktır.

İnsanın doğduğu yerlere karşı sorumluluk duyması doğrudur. Ama bu, yaşadığı yerler için daha az sorumluluk duymasını gerektirmez.

Sizi seviyorum. Sizi memleketim gibi seviyorum. Bu toprakların hepsi bizim, her santimine ortağız, biz Anadolu insanıyız, Anadolu da bizim. Ama 81 il olarak, idari taksimat yapmışız. 81 adet kültüryoktur bu topraklarda, bin çeşit dayanışma gösterebilirsiniz.   

Akıl yoldaşlığı üzerinden kırk bin çeşit dayanışmanız, bu ülkeye de bize de mutluluk katar. Sizi atıl tutmak, işlevsiz kılmak isteyenler, ufak, sigara dumanlı odalara, davullu zurnalı festivallere zorlamasın.

Zorda olan hemşerinize, komşunuza koşmanızı dilerim. Sizler zor zamanların sıkı dostlarısınız, bunu kendi kısa tarihimden de bilirim. Enerjinizi aynı zamanda yaşadığınız yerlere harcayın, dikkatlerinizi sizi yönetenlere çevirin. Onları izleyin, gözleyin, müdahil olun, katılın…

Sağlıkla kalın…


PDF OLARAK İNDİR

Bu İçeriği Beğendiyseniz Beğen Butonuna Tıklayınız!
Bu Haberin Aramalarda İlk Sayfalarda Çıkmasını İstiyorsanız + 1 Butonuna Tıklayınız!

Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

İÇERİK ARA

Aranacak Kelime